<

Milicz to niewielkie miasto gminne, które może pochwalić się pięknym krajobrazem i wyjątkowymi zabytkami architektury. To idealne miejsce na wypoczynek, ale także świetny punkt do zwiedzania okolicznych zabytków i skorzystania z miejscowych atrakcji.Co warto zobaczyć w miejscowości Milicz w sezonie jesienno-zimowym? Oto kilka propozycji.

 • Pałac klasycystyczny i ruiny zamku
  Majestatyczny pałac zaprojektowany przez Karola Geissler’a został wybudowany w latach od 1797 do 1798 roku dla Joachima Karola Maltzana. Wyglądem przypomina zamek Sanssouci i Neues Palais w Poczdamie, który swoją okazałością wywiera wrażenie na zwiedzających. Można tu zobaczyć kamienne elementy pochodzące z XV i XVII w., posąg myśliwego z 1909 roku, dziedziniec honorowy, do którego prowadzi brama z pseudoklasycystycznymi figurkami nimf w kąpieli, ponadto wewnątrz znajduje się wyposażenie sali balowej oraz kilku sal sąsiednich. Rezydencja otoczona jest urokliwym parkiem krajobrazowym, a tuż obok niej uwagę turystów przyciągają ruiny średniowiecznego zamku wybudowanego pod koniec XIII w.

 • Kościół świętej Anny
  Rzymskokatolicki kościół parafialny to murowana świątynia wybudowana przez hrabiego Joachima Karola Maltzana w latach 1807-1808, gdzie w 1817 roku został pochowany. Wewnątrz kościoła zobaczyć można ołtarz główny w stylu empire z późnogotycką drewnianą rzeźbą św. Anny Samotrzeciej z około 1500 roku, umieszczoną nad tabernakulum. Warto udać się w to miejsce, by móc przenieść się w czasie i odbyć wspaniałą lekcję historii.

 • Muzeum bombki
  Szczególnie w okresie zimowym warto udać się do Muzeum Bombki. To tutaj w latach 1951-2008 mieściła się manufaktura szklanych ozdób choinkowych, które następnie sprzedawano zarówno w kraju, jak i za granicą. Kolorowe dzieła sztuki są efektem pracy kreatywnych twórców, a ich najwspanialsze dzieła zachwycają blaskiem przez cały rok. W sumie można tu podziwiać ponad 6 tysięcy różnych wzorów ozdób choinkowych, ocalonych z fabrycznej wzorcowni.

 • Milicz Wąskotorowy
  Milicz Wąskotorowy to kolejny przystanek, na jakim warto się zatrzymać, szczególnie jeśli jest się fanem kolejek pociągowych. Jest to dawna stacja kolejowa w Miliczu otwarta w 1894 roku czynna do 1991 roku. Widnieją tu eksponaty w postaci pociągu z lokomotywą spalinową Lyd1 i trzech wagonów rumuńskich Bxhpi

Milicz to miasto pełne atrakcji o każdej porze roku. Ponadto stanowi idealne miejsce do wypoczynku zarówno dla dorosłych, jak i tych nieco młodszych turystów. Nie sposób opisać wszystkich atrakcji w jednym wpisie, ale na pewno oprócz wymienionych wyżej czterech punktów, warto odwiedzić krytą pływalnię Milicka Fala. Obowiązkowym punktem są Stawy Milickie, a także grodzisko Chmielnik, w którymmożna zobaczyć ślady osadnictwa z ok. 7000 lat p.n.e. Oprócz tego, co roku w mieście odbywają się ciekawe wydarzenia, takie jak Dni Karpia i wiele innych imprez.